Ana Sayfa Genel 27 Ekim 2021 65 Görüntüleme

Beşiktaş -Galatasaray derbisine damga vurdu! Spor yazarları dev karşılaşmayı değerlendirdi: ‘Kariyeri bile isyan etti’

GENÇLİK DEĞİL DENEYİM – ŞANSAL BÜYÜKA / MİLLİYET

Baskılı oyna… Rakibini bunalt… Savunmasından çıkartma… Atak üstüne atak yap… Golü bulamıyorsan hepsi palavra rüzgârı… Kazanacaksan golü atacaksın. Beşiktaş, ustaların karışımı ile harikulade başlangıç yaptı. Galatasaray gençlerinin dinamizmi ile ayakta kalmaya çalıştı. Beşiktaş bilhassa birinci çeyrekte Galatasaray ceza alanı içinde adeta dans etti. Lakin kenarlardan gelen, savunmanın gerisine atılan her topa bir adım uzak kaldılar. Bu manzara ile avını kapmak için dalış yapan, lakin kapamadan havalanmak zorunda kalan Kartal üzereydiler. Galatasaray bu fırtınayı atlattıktan sonra, özllikle Kerem‘in öldürücü deparları ile Beşiktaş ceza alanı etrafında görünmeye başladı. Hakikaten tekrar Kerem’in asistinde Cicaldau’nun yerden şutu, dışa gerçek falso alıp Beşiktaş ağlarına yapıştı. Bu golde dikkatimi çekti… Cicaldau’nun şutu, tam Vida’nın üstüne geliyordu. Vida toptan kaçmasa top muhtemelen kendisine çarpıp dönecekti. Vida çok kıvrak bir hareketle toptan kaçınca, o top da gitti, Beşiktaş kalesine gol oldu.

‘MUSLERA’NIN MESLEĞİ İSYAN ETMİŞ OLMALI’

Daha birkaç dakika geçmişti ki, bir büyük yanlış, bir büyük ikram Galatasaray’dan geldi. Umut Meraş’ın soldan ortasında evvel Nelsson boşa çıktı, sonra da Muslera… İkili ikramı, Larin affetmedi, Beşiktaş beraberlik golünü attı. Muslera’nın bilhassa son periyotlarda yanılgılı yediği çok golü gördüm de, Larin golündeki üzere, havayı dövdüğüne birinci kez şahit oldum. Muslera’nın mesleği yediği bu gole isyan etmiş olmalı. Umut Meraş, ne oldu da Başiktaş’ta tam 10 hafta kenarda oturdu, meraktayım. Umut sağlamsa, sol beke yazılacak birinci adam olur. Elbette Kerem… Türk futbolunun en süratli oyuncusu… Son Lokomotiv maçındaki üzere, Avrupa maçlarında bir-iki deparlı gol daha atarsa, kimse tutamaz. Kaparlar, alır götürürler.

‘AYDINUS’UN HAREKETİNE BAYILDIM’

Birinci yarıda Fırat Aydınus’un bir hareketine bayıldım. İkili gayrette Alex Teixiera’nın eli, Taylan’ın yüzüne ya değdi, ya değmedi… Taylan, “Yandım Allah” diye yatıp kıvranmaya başladı. Fırat Aydınus oralı olmayınca Taylan kalkıp koşmaya başladı. Hakemler bunu yapmalı… Temaslı, dirsekli, sert darbeler tamam da, okşamalarda bile yerde kıvranan futbolculara prim vermemeli… Bizim gruplar, korner atışlarında ön direkten aşırılan toplara deva bulamıyorlar ve art direğin oradan golleri yiyorlar. Beşiktaş, Sporting’den iki golü bu türlü yedi… Fenerbahçe, Alanya’dan ikinci golü bu türlü yedi. Bu modaya Galatasaray da uydu. Beşiktaş’ın kullandığı kornerde Necip topu ön direkten geriye aşırınca, uzak direkte Larin’e boş kaleye vurmak kaldı.

‘KİMSE LARIN’I HESABA KATMADI’

Bu golde garip olan şu; Necip’in aşırdığı top biri Muslera, başkası üç savunma oyuncusu, dört Galatasaraylının önünden geçti, kimse müdahele edemedi. Bilhassa birinci topa müdahele etmesi gereken Van Aanholt‘un ıskası bütün savunmayı yanılttı. Marcao, Beşiktaş’ın ele-avuca sığmayan, balık üzere kayıp giden golcüsü Batshuayi’ye adım atırmadı, nefes aldırmadı, oltaya taktı, bırakmadı. Fakat Galatasaray’da Larin’i kimse hesaba katmadı. Pjaniç yalnızca frikik atışlarında göründü. Alex Teixeira her topa geç kaldı. Beşiktaş’ta “ağır abi”lerin bir manada izinde olduğu maçta, Larin fazla mesai yaptı.

‘FUTBOLUN KURALI BU’

Elbette, bitime 10 dakika kala kurtardığı penaltı ile kaleci Ersin maçın mukadderatını belirledi. Bir manada birinci golde büyük yanılgı yapan Vida’yı, bu kere de yaptığı penaltı yanlışından kurtardı. Galatasaray’da Kerem’i ayırıp bir tarafa koyuyorum. Ekipte gençlik var, dinamizm var ancak oyuna tartısını koyacak, maçın mukadderatını etkileyecek, suyun akışını değiştirecek bir oyuncu yok. Bu gençler buraya kadar, bundan daha fazlası olur mu, imaj “olmaz” diyor. Bu düzeye gelmiş kadrolar yetiştirme-geliştirme yeri değil, yarıştırma yeri… Galatasaray’ın gençleri dinamizmini ortaya koydu, buna karşın Beşiktaş’taki ustaların karışımına, hem de o ustalardan birçok iyi oynamadığı halde dişini geçiremedi. Daima söylerim: Büyük ekiplerde büyük oyuncular oynar. Büyük oyuncuların, iyi golcülerin varsa korkma, kazanırsın. Futbolun kuralı bu…

ATAN,TUTAN VE OYNAYAN – ATTİLA GÖKÇE / MİLLİYET

Birbirine hürmet duyan, oyunu oynamaya çalışan iki iyi niyetli ekip, hoş bir maç sergiledi futbolseverlere… Konut sahibi Beşiktaş, birinci yarıda adeta “deplasmanda” oynayan taraftı. Maçı rakip alana taşıdılar… Beklenenin üzerinde baskılı ve tempolu oynadılar. Maçı da hoş oyunla kazandılar. Galatasaray da maçı kendi alanında kabul etti. Orada Beşiktaş’ı karşılarken kazandığı toplarla süratli bir geçiş oyununa geçmeyi tercih etti. Beşiktaş’ta “Şef” Sergen Yalçın, spesiyalitesi “milli” sol bek Umut Meraş’la herkese sürpriz yaptı. Rıdvan/Nsakala tartışmalarına üçüncü boyutu kazandırmış oldu. Doğrusu vaktinde ve muvaffakiyetle gerçekleşen bir tercihti bu.

’50 MAÇ SONRA BAŞ GOLÜ’

Beşiktaş sahanın her yanında baskılı, rakibin oyun kurmasını engelleme uğraşıyla “dominant” bir oyun sergiliyordu ki bir anda geriye düştü. Galatasaray kazandığı topla Beşiktaş yarı alanına geçti. Top, son haftalarda kadronun en uygunu Kerem’in ayağına geldi. Beşiktaş savunması yerleşerek alanı kapatmaya çalışırken Cicaldau’ya attı topu. O da bu hoş asisti Ersin’in soluna attığı golle kıymetlendirdi. Golde Ersin’in yanılgısı değil, talihsizliği vardı… Arkadaşlarının gerisinde kalan Cicaldau’yu göremedi.Beşiktaş yediği gole karşın ayarını ve kimyasını bozmadı. Dört dakika sonra Umut ortaladı, Larin’in Muslera’dan daha çabuk davranıp yaptığı baş vuruşu ve attığı gol beraberliği sağladı. Umut’un ortasını “asist” olarak kıymetlendirmek gerekiyor bir… Yalçın Çetin’in verdiği bilgiye nazaran, bu gol 50 maç sonra Galatasaray’ın “kafadan” yediği birinci golmüş… Eh, bu da iki.

‘TERİM’İN HAMLELERİ’

İki gol de duran toplardan değil, akan oyundan üretildi. Gol goldür ancak, koşuyla, pasla, hazırlıkla akan oyunda atılan gol, bence daha değerli! Beşiktaş’ta Batshuayi çok duruma girdi, çok top kullandı. Az şut attı. Etkisiz vuruşlardı bunlar…Gayretinin karşılığı değildi. Diagne de durum bulamadan, şut atamadan devreyi tamamladı. Galatasaray’ın iki beki Yedlin ve Aanholt Beşiktaş ataklarında çok zorlandılar. Derbi tam manasıyla bir “reaksiyon” gösterisiydi… Fatih Terim’in ikinci yarıda oyunun akışını da biçimini de etkileyen atılımlarını gördük 64’te… Hoca oyuna ortak olmak, çabayı rakip ceza alanına taşımak istiyordu.. Morutan – Babel, Taylan – Halil değişikliklerini yaptı.

‘ALKIŞLANACAK BİR MÜCADELE’

Beşiktaş da 1 dakika sonra bu atağa Larin imzalı golle karşılık verip öncelik aldı. Savunmada stoper nöbetine atanan Necip Uysal’ın asistiyle hem de. Doğrusunu söyleyelim, Terim’in Mustafa Muhammed ve Ömer Bayram atakları de oyunda istikrar arayışını sağladı. Vida’nın Halil Dervişoğlu atağında topa elle teması penaltıydı. Mutafa Muhammed’in atışında Ersin Destanoğlu gole müsaade vermedi. Konya’da kurtardığından sonraki ikinci penaltıydı bu. Hakçası, Galatasaray’ın penaltıyı da kaçırdıktan sonra hışımla Beşiktaş’ın üzerine adeta çullanarak beraberlik golünü araması alkışlanacak bir çaba örneği idi. Üst üste çok tehlikeli konumlara girdiler… Beşiktaş da Salih, İnanç, Kenan, Welinton’un da katıldığı oyunda, dayandı, direndi, ayakta kaldı ve kazandı.

‘GÜVEN DUYGUSU ARTTI’

Fırat Aydınus’a da alkış borcumuz var… Futbolcularla, kenardaki hocalarla başarılı irtibat kurdu. Maçı yanlışsız kararlar ve kartlarla yönetti. Oyun boyunca hakem – oyuncu ortasındaki başarılı irtibat inanç duygusu yarattı. Doğum gününde 48 yaşına girerken kalitesini gösterdi. Atan Larin ve tutan Ersin’le, tüm ekibin katıldığı Beşiktaş gösterisi izledik, takdir ettik. Günün notu: Spor programcısı arkadaşım Ersin Tertip, Beşiktaşlı eşi spor spikeri Seyhan Şaşko’nun bir erkek çocuk dünyaya getirdiğini müjdeledi ve maçı oğlu Asil Han’a adayacağını söyledi. Bak şu bacaksıza… Maaşallah, golleriyle geldi kerata!

KARTAL İÇ SINIRLARA DÖNDÜ – BİLAL MEŞE / MİLLİYET

Efendim diyorlar ki, Beşiktaş’ın takımı kantarda ağır basıyor… Valla doğruya yanlışsız… Ne var ki bu tartı konum üretimine ve gollere yansımıyorsa neye fayda ki! Efendim, Galatasaray iç çizgilerde makûs, dış kulvarda ise mükemmel oynuyor… Valla bu da yanlışsız… Fakat kazın ayağı hiç de o denli değil! O denli Konya maçını kıstas alıp, Kartal’ın fark yapacağını savunanlar da yanıldı sanırım! Karşındaki sıradan bir ekip değil, Galatasaray arkadaş… Sonuçta ismi derbi, o denli istatistikler, takım derinliği, tesirli kramponlar vs, hepsi ayrıntıdan öteye gitmiyor bazen! İşte derbinin birinci yarısı…

‘MUSLERA OLSUN FARK ETMİYOR’

Pjanic’in hür atışta, orta ile karışık şutunda top üst direğe çarparak dışarı gitti… Alex Teixeira bu yarının en net konumunu yakaladı, kaçırdı, o da, biz de şaşırdık! Herkes kaçırır ancak Alex asla dedik, biz de yanıldık! İster inanın, ister inanmayın, Aslan’ın bu yarıda kaleyi bulan bir şutu var, o da Cicaldau ile, gitti Ersin’in kapadığı köşeden gol oldu. Neyse ki, Kartal’ın bay başı var! Cyle Larin… Yüksek toplarda kurallar ne olursa olsun, kalede isterse Muslera olsun fark etmiyor, yükseliyor, Umut Meraş’ın asistini golle taçlandırıyor… Birinci yarıdan futbol ismine keyif aldık mı? Ehhh biraz,o da bazen! Tahminen ikinci yarı dedik, hakikat çıktı!

İKİNCİ YARI MI?

Kartal, gücünün farkına vardı, adeta kanatlandı, oyunu büsbütün rakip alana yıktı, vites yükseltti, baskıyı iki katına çıkardı… Tek eksik gol idi… O da 64’te geldi, Necip ön direkte başla aşırdı, Larin’e dokunmak kaldı… Yokkk arkadaş, yokkk… Her şey iyi giderken, biri çıkıyor, eline – koluna sahip olamıyor! Tıpkı Vida gibi! Penaltı… Atışı Mustafa Muhammed kullandı, Ersin köşeyi iyi iddia etti, gole müsaade vermedi. Aferin Ersin… Son dakikalar ve uzatma kısımları mi? Aslan risk aldı, Kartal kabuğuna çekildi, heyecan bir kat daha arttı. Ne var ki, Aslan’ın şuursuz baskısı pek işe yaramadı, Kartal, rakibine bu kritik süreçte konum dahi vermedi ve derbiyi kazanan Kartal, Üstün Lig’e dönüş yaptı. Derbinin iki kahramanı var bence, bir atan Larin, oburu penaltı kurtaran Ersin’dir…

YENİLGİYİ HAK ETMEDİLER – OSMAN ŞENHER / MİLLİYET

Galatasaray, geçen dönemin şampiyonu Beşiktaş ile deplasmanda oynuyor. Rakibin taraftar takviyesi var. Üstelik sarı-kırmızılılar Rusya’dan cuma sabahı altıda Türkiye’ye geldi. Buna karşın ezeli rakibi karşısında muhakkak yenilgiyi hak eden futbol oynamadı Galatasaray… Cicaldau ile golü buldular. Kerem pası veriyor, o da hoş bir vuruşla grubunu öne geçiriyor. Burada sorun yok. Sorun, yenilen gollerde… Morutan’ın takip etmesi gereken Umut topu sürüyor, şahane bir orta yapıyor, Larin kafayı vuruyor, Muslera boşa çıkıyor. Morutan da yanlışlı, Muslera da… Bu türlü goller yersen, deplasmanda galip gelemezsin. Morutan iyi futbolcu ona kelamım yok. Lakin o da eşleştiği Umut’a o ortayı yaptırmaması lazım…

‘TERİM’İ KAMERALARDA GÖRDÜM, ŞAŞIRMIŞTI’

İkinci gol de yanlıştan… Kornerden top geliyor. Larin direğin tabanında bomboş. Yedlin bir metre ardında kalıyor. Top Larin’e gelince o da golünü atıyor. Yedlin’e sormazlar mı, “Arkadaş sen rakibinin gerisinde ne yapıyorsun?” diye. Haydi bunları da geçtim. Maçın son 10 dakikası penaltı kazanıyorsun. Mustafa Muhammed topun başına geçiyor. O sırada Fatih Terim’i kameralarda gördüm, şaşırmıştı. Mustafa topa gelirken biz nereye vuracağını Ersin üzere anladık ve sonuçta penaltı kaçtı. Sen bu kadar yanılgılar yaparsan, deplasmanda Beşiktaş üzere bir kadrodan nasıl puan alacaksın? Mümkün değil.

‘G.SARAY DIAGNE’NİN PEŞİNİ BIRAKSIN’

Bakıyorum Nelsson-Marcao resmen savaşıyor. Cicaldau ve Berkan orta alanda neleri varsa ortaya koyuyorlar. Ancak üç kusur ve maçı kaybediyorsun. Bu saydığım isimlerin de emeklerine yazık oluyor. Futbolda doğal ki kusurlar var. Ama derbide bu türlü yanlışlar yapılmaz. Artık Diagne niçin oynamıyor diye eleştirmeyeceğim. Ne kadar ağırlaşmış… Necip’e olsun, Vida’ya olsun baskı yapamadı, kaleye tek şut atamadı. Rakip bile eksiltemedi. Galatasaray taraftarı da Diagne’nin peşini bıraksın. Halil ile Mustafa var. Sonuçta yazık oldu Galatasaray’a… En azından bir puan alabilirlerdi.

EVVEL LARIN SONRA ERSİN – SERDAR SARIDAĞ / MİLLİYET

Her iki kadro açısından da kazanılması gereken bir maçtı. Berabere bitse derbi için tahminen olağan sonuç fakat hem Beşiktaş hem de Galatasaray’ın fikstürüne baktığımızda iki taraf da kesinlikle kazanmak istiyordu. Önder Trabzonspor’un kazandığı haftada, Sergen Yalçın ve Fatih Terim için derbideki beraberlik, bir puan kazanmak değil, iki puan kaybetmek demektir. Birinci yarıda Cicaldau’nun 35. dakikada attığı gole Vodafone Park üzere bir deplasmanda atılması nedeniyle sıradan bir gol gözüyle bakamayız. Üstelik, sarı-kırmızılı grup Beşiktaş’ın alanında uzun müddettir gol atamıyordu. Larin’in bu gole 39. dakikada attığı golle verdiği yanıt hem Beşiktaş’ı oyuna ortak etti hem de Kartal’ın soyunma odasına moralli girmesini sağladı.

‘ŞANS DAKİKALARI’

İkinci yarı oynanan oyun daha tempoluydu. Larin’in 64. dakikada attığı golden sonra, oyunun temposu daha arttı. Derbiye yakışan bir heyecana şahit olduk. Mustafa Muhammed’in 81. dakikada kullandığı penaltıyı Ersin kurtarınca, derbinin coşkusu daha da arttı. Aslında Galatasaray beraberliğe bu dakikadan evvel yaklaşmıştı. Halil’in 66. dakikadaki şutu direği yalayıp geçti güya. Tıpkı Galatasaray’ın kazandığı penaltı öncesinde, 79. dakikada da çok net bir fırsat bulmuştu. Bu dakikalar Beşiktaş ismine en değerli talih dakikalarıydı. Ersin’in penaltı kurtarışından sonra Souza ile Vida tartışması ise çok gereksizdi. Beşiktaş bu dakikalarda oyun konstrasyonunu kaybetti. Galatasaray gol atsa Beşiktaş kendi kalesine atmış olacaktı. Makûs gidişata Galatasaray galibiyetiyle sonra veren Beşiktaş, kazandığı üç puanla tepeye yakın durmaya devam etti.

EN YÜKSEK ORANLARIN ADRESİ MİSLİ.COM

Milliyet

Etiketler:
instagram takipçi alma
hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort
tokat escort erbaa escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler